Cruelty free – co to znaczy?

Cruelty free – dlaczego to takie ważne?

Testowanie kosmetyków na zwierzętach

Sięgając do genezy określenia cruelty-free, znajdujemy najprostszą możliwą definicję: wolne od okrucieństwa. Są to produkty opracowane zarówno składem, testami, obróbką, jak i formułą bez jakiejkolwiek formy okrucieństwa wobec zwierząt. Oczywiście głównym celem nadawania oznaczeń i wymyślania określeń tego typu jest zwiększenie społecznej świadomości – mimo iż od roku 2013 na terenie całej Unii Europejskiej zabronione jest testowanie produktów na zwierzętach, większość czołowych firm kosmetycznych ciągle to robi. Wystarczy, że ich fabryki mieszczą się poza UE, a w przypadku dużych, topowych, popularnych marek zwykle było tak i przed przepisami – wynikało to z chęci obniżenia kosztów. Szczególnie nieufanie należy podchodzić do kosmetyków wyprodukowanych w chinach – chińskie prawo jest pod tym względem wyjątkowo niesprecyzowane, niewymagające dookreślania testów na zwierzętach na opakowaniu; konsument używający tego produktu ma mniejszą wiedzę na temat jego powstania.

Czy kosmetyki cruelty free są bezpieczne?

Tak.
Dane toksykologiczne dostępne w specjalnych bazach są powszechnie dostępne. Ciężko dzisiaj znaleźć związki chemiczne, które dotychczas nie były testowane na zwierzętach. Nie ma potrzeby powtórnych testów, sam fakt że jakiś kosmetyk został bezpośrednio przetestowany na zwierzętach nie sprawia że jest bezpieczniejszy. Zwłaszcza, że kosmetyki mające w sobie potencjalnie niebezpieczne składniki w ogóle nie powinny gościć w naszych kosmetyczkach czy łazienkach.

Jak rozpoznać czy dana marka jest cruelty free?

Zawsze warto rozpocząć od czytania składów kosmetyków. Składniki takie jak piżmo, miód, lanolina czy zwierzęce tłuszcze są pożądane w kosmetologii, ale jednocześnie istnieją ich syntetyczne zamienniki. Podpowiedzią mogą być także rozmaite oznaczenia: „vegan”, „cruelty free” (charakterystyczny „króliczek”, przyznawany przez organizację PETA), „leaping bunny”. Jednak najpewniejszym źródłem wiedzy są oczywiście certyfikaty, normy i pozwolenia… w których zwykle ciężko się połapać, zwłaszcza szukając konkretnego produktu. Wtedy z pomocą przychodzą zbiorcze listy, na których dobrze się opierać, ale nie zawsze są w stu procentach godne zaufania. Szczególnie warte uwagi są takie zbiory jak logical harmony list czy ethical elephant list. Warto opierać na nich swoje listy zakupów kosmetycznych.

Czy warto kupować kosmetyki cruelty free?

To problem nie tylko etyczny i personalny – dotyczy on całego społeczeństwa i sięga dalej niż tylko do cierpienia zwierząt. Przemysł opierający się o produkty silnie przetworzone, masowo produkowane, przyczynia się do niszczenia naszej planety. Poprzez wybór bezpośrednio wpływamy na sytuację i generujemy inny rodzaj popytu, ten właściwszy, bardziej pożądany.  W dobie nadmiernego, rozbuchanego konsumpcjonizmu powinniśmy pamiętać o tym, że ani kosmetyki, ani ich opakowania nie są dla środowiska obojętne.

Kupuj odpowiedzialnie

Świadomy wybór jest zawsze istotny, istotna jest znajomość alternatyw. Nasz sklep stawia na kosmetyki cruelty free, wegańskie i w biodegradowalnych opakowaniach. Wychodzimy z założenia, że przemysł kosmetyczny nie musi być paradą próżności, że dobry wygląd nie musi wiązać się z cierpieniem zwierząt czy szkodą dla środowiska. W przeciwieństwie do mainstremu kosmetycznego, oferujemy zdrowe, przyjazne środowisku i ludzkiemu ciału alternatywy.

lamb-1081950_1920

 Cruelty free – co to znaczy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *